kezdőlap - Felfedező
 
A szavazat megmaradás törvénye
Egyes elemzők közhelyszerű igazságként emlegetik az „elveszett szavazatokat”. Nagyon sok pénzt keresnének, ha bizonyítanák is, hogy ez a jelenség lehetséges. Akinek sikerül, Nobel díjat kap. Ha ugyanis akár egyetlen szavazat elveszne, az ellenkezne az univerzum egyik legalapvetőbb jellemzőjével, az információ megmaradás törvényével.

Playboy, Stephen Hawking, szavazatok

Stephen Hawking és Leonard Susskind nagy tétben fogadott egymással: egy évre szóló Playboy előfizetés forgott kockán. Hawking azt állította, hogy a fekete lyukakba kerülő információ elvész. Susskind és a Nobel díjas Gerard ’t Hooft szerint viszont, ha így lenne, akkor kihajíthatnánk az ablakon a fizika összes ismert törvényét. Több mint két évtizednyi vita és kutatás után elkészült a bizonyítás, és Stephen Hawking elismerte vereségét: információ még a fekete lyukakban sem vész el. Hát még a választásokon!

Szavazatok frissítve

 Képzeljünk el egy arányos rendszert, ahol gyümölcs- és zöldségpártok küzdenek a választáson 100 parlamenti helyért. A bejutási küszöb 5 %. Gyümölcspártoknak sikerül átlépni a határt, zöldségpártoknak nem.

Tegyük fel, hogy 1 millió szavazatot adtak le, ebből Körtepárt 420.000-et, Almapárt 320.000-et, Cseresznyepárt 170.000-et szerzett, míg a zöldségpártok összesen 90.000-et. Utóbbiak közül egyik sem érte el önállóan az 5 százalékot, tehát nem kaphatnak mandátumot a parlamentben. Ebből sokan azt a következtetést vonják le, hogy a rájuk leadott szavazatok elvesznek. Azonban, ahogy Stephen Hawking is kénytelen volt elismerni, ez lehetetlen.

 

 

A diagramm az elképzelt választás szavazati arányait mutatja. Körtepárt 42 százalékot szerzett (420.000 / 1.000.000 = 42 %), tehát arányos rendszerben 42 százaléknyi mandátumra jogosult. Ez 100 fős parlamentünkben 42 képviselői helynek felel meg. Almapártnak 32, Cseresznyepártnak 17 hely jár. Zöldségpártoknak 9 mandátum járna, és ha ezeket kiosztjuk nekik, akkor biztosan nem veszett el egyetlen szavazat sem. Mivel azonban a zöldségek nem lépték át a küszöböt, nem kapnak mandátumot. Sőt, a szavazataikat törlik a rendszerből. De ez nem azt jelenti, hogy elvesznek, hanem azt, hogy frissül az információtartalmuk.

Ha az összesen 1 millió szavazatból töröljük a zöldségpártokra eső 90.000-et, azzal egyben megemeljük gyümölcspártok voksainak arányát. Körtepárt 420.000 szavazata többé már nem 42, hanem 46,154 % (420.000 / 910.000 = 46,154). Ugyanezt a változást látjuk Alma- (32 helyett 35,165 %) és Cseresznyepárt (17 helyett 18,681 %) esetében is.

A három gyümölcspárt szavazatainak aránya összesen 4,154 + 3,165 + 1,681 = 9 százalékkal növekedett. Ami pontosan zöldségpártok szavazatainak az aránya. Emiatt gyümölcspártok éppen 9 mandátummal kapnak többet a parlamentben, ami ismét pontosan megegyezik a zöldségpártok szavazataira jutó helyek számával.

A szavazatokat másként is frissíthetjük. Például úgy, hogy nem osztjuk ki a zöldségpártok szavazataira jutó 9 mandátumot, az eredmény azonban mindig ugyanaz lesz. Gyümölcspártok mandátumaránya pontosan annyival emelkedik meg, amennyi a zöldségek szavazati aránya.

  • Szavazatok nem vesznek el, viszont egy részükből nem azoknak a pártoknak származik mandátuma, amelyekre ezeket a voksokat a szavazók adták.

 

Szavazat megmaradás aránytalan választási rendszerben

 

Aránytalan rendszerben sokkal bonyolultabb nyomon követni minden egyes voks útját. Azonban a szavazat megmaradás törvénye itt is érvényes.

Az egyéni körzetekben a vesztes jelöltekre leadott voksok nem elvesznek, hanem a győztesnek lesz belőlük mandátuma. A szavazatok információtartalmát ezután lehetséges újra frissíteni, és a listás mandátumok kiosztásával visszaterelni a voksokat azokhoz a pártokhoz, amelyekre leadták azokat. Aránytalan rendszerben azonban ez nem történik meg. Ezért ott bármely párt kerül kormányra, hatalmának forrásai nemcsak a rá, hanem az összes többi pártra leadott szavazatok.

  • Egy párt saját listás voksaiból származó parlamenti mandátumaránya nem lehet magasabb, mint listás szavazati aránya. Ha egy párt mandátumaránya magasabb, mint listás szavazatainak aránya, akkor ez a párt olyan képviselői helyeket is megkapott, amelyek nem a rá leadott voksokból származnak.

A szavazatok információtartalmának frissítéséhez a szavazóknak nincs köze. A munkát a választási rendszer végzi. Arányos rendszerben a parlamenti pártok esetében a szavazói akaratnak megfelelően, aránytalan rendszerben azzal ellentétesen frissítik a voksok információtartalmát. A szavazat megmaradás törvényéről itt írunk részletesebben (11 – 15. / 18-21. és 32. oldal).

 

 

 

még több Felfedező
 
Úgy tűnik, hogy a választás már a plakátokkal eldőlt. Mutatjuk, hogyan.
Pénzfeldobással is megtalálhatjuk a legesélyesebb ellenzéki jelöltet. Kérdés, hogy mire a legesélyesebb.
Öt változtatás, amelyek mindegyike kevesebb, mint egy perc munkát adna a politikusoknak, mégis demokratikussá tenné a választásokat.
Aktuális
 
Vélemény
 
„Amíg a Fidesznek megvan a kétmillió szavazója, hatalmon marad” – mondják gyakran elemzők. A kijelentő mondat lehetne felkiáltó is. Egy kérdésért kiált fel: Normális? Itt 8 millió választópolgár van!
Azt kérdezte a 14 éves fiam, hogy mi ez a brüsszelezés meg sorosozás? Miért kell ezeket megállítani? Őt már úgy megsavazta a politika, hogy ha tehetné, akkor sem szavazna. És kinek jó az alacsony részvétel a választásokon?
Gulyás Márton látja, hogy a Fidesz a választási törvény aránytalanságait a legrosszabb kommunista időket idéző média bebetonozásával teljesítette ki. Rab László (Népszabadság) írása.
Dokumentumtár
 
Kapcsolat
 

Név: Bánovics Attila

Email: info@elektor.hu

Címkefelhő